YOUR COMMENTS

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır

Posted by Chef

Lokma tatlısı

Lokma tatlısı, tek lokmalık, adını duyduğumuzda, damağımızı ballandıran, nefis mi nefis, çıtır mı çıtır bir tatlı. İşte yaptığınızda misafirlerinizi şaşırtacağınız kolay şerbetli tatlı tarifi. Ben yapamam demeden önce sizler için hazırladığım videomu mutlaka izleyin.

Lokma tatlısı evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz ikramı da kolay, malzeme açısından da ekonomik olan bir şerbetli tatlıdır. Yedikçe yediren bu tatlıyı siz de hâlâ yapmadıysanız, vakit kaybetmeden denemelisiniz.

Lokma tatlısı şerbetini dökmeden kahvaltılarınızda peynir ve reçelle, çayınızın yanında da tuzlu ve çıtır bir ikramlık olarak da değerlendirebilirsiniz. Şimdiden yapacak olanlara afiyet olsun…

Malzemeler

-2 su b un
-1 su b ılık su
-1 paket instant maya
-1 t kaşığı tuz
-1 t kaşığı şeker

Kızartmak için ;

-Sıvıyağ

Şerbeti için;

-2 su b şeker
-2,5 su b su
-Birkaç damla limon suyu

Yapılışı

  1. Hamur malzemeleri uygun bir kapta karıştırılır. Cıvık bir hamur elde edilir. 15 dk mayalanmaya bırakılır.
  2. Tatlı kaşığı yağa batırılarak hamurdan parçalar alınır kızgın yağa atılarak kızartılır.
  3. Bir yandan su ve şeker karıştırılarak kaynatılır limon suyu da eklenerek 5 dk. daha kaynatılarak şerbet hazırlanır ve soğumaya bırakılır.
  4. Yağda kızartılan lokmalar, servis tabağına alınır, üzerine şerbet gezdirilerek servis yapılır.
    Afiyet olsun…

Lokma tatlısı, tek lokmalık,  adını duyduğumuzda, damağımızı ballandıran,   nefis mi nefis,  çıtır mı çıtır bir tatlı. İşte yaptığınızda  misafirlerinizi şaşırtacağınız kolay şerbetli tatlı tarifi.  Ben yapamam demeden önce sizler için hazırladığım  videomu mutlaka izleyin.

Lokma tatlısı evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz ikramı da kolay, malzeme açısından da  ekonomik olan bir şerbetli tatlıdır. Yedikçe yediren bu tatlıyı siz de hâlâ yapmadıysanız, vakit kaybetmeden denemelisiniz.

Lokma tatlısı şerbetini dökmeden kahvaltılarınızda peynir ve reçelle,  çayınızın yanında da tuzlu ve çıtır bir ikramlık olarak da değerlendirebilirsiniz. Şimdiden yapacak olanlara afiyet olsun…

(Visited 209 times, 1 visits today)